Pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja. Czy to wszystko ma sens?

Nowoczesne rozwiązania dla domów jednorodzinnych, domków letniskowych i innych nieruchomości nie tylko chronią środowisko, ale także pozwalają zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć komfort użytkowania budynku. Jak w przypadku wszystkich nowych technologii, zawsze pojawia się pytanie, na ile te korzyści są promowane, a na ile jest to prawda. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają systemy takie jak fotowoltaika i pompy ciepła, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest fotowoltaika?

W ostatnich latach systemy fotowoltaiczne w Polsce stały się bardzo popularne. Jest to po części zasługa dotacji i preferencyjnych rozwiązań finansowych lub prawnych. Panele fotowoltaiczne mogą być kuszącą opcją nawet bez dotacji. Co jest kluczem do ich popularności?

Światło słoneczne jest zarówno ekologiczne, jak i korzystne ekonomicznie. Panele fotowoltaiczne zasilane są światłem słonecznym. Promienie słoneczne uderzają w monokryształy i generują niewielką ilość prądu stałego. Jednak składając kilkadziesiąt takich paneli można wytworzyć dużą ilość prądu, który następnie w adapterze zamieniany jest na przyjazny dla domu prąd zmienny.

Panele fotowoltaiczne mają swoje wady i zalety.

Panele są prawie darmowe i nie ma kosztów ich instalacji. Chociaż koszt instalacji systemu domowego jest wysoki, może być spłacony w ciągu siedmiu lat. Przy żywotności elementów fotowoltaicznych wynoszącej około 20 lat, można na takim rozwiązaniu sporo zarobić.

Energia ta jest znacznie bardziej przystępna cenowo niż prąd kupowany z sieci. Jest ona również przyjazna dla środowiska. Stosując panele fotowoltaiczne dba się o środowisko naturalne. Dla wielu może to być istotny powód do korzystania z takich rozwiązań.

Nowe przepisy wpływają na instalacje fotowoltaiczne

Rząd został zaskoczony szybkim wzrostem krajowych instalacji fotowoltaicznych. Szybko wyczerpała się zdolność sieci energetycznej do magazynowania nadmiaru energii. W związku z tym wprowadzono zmiany. Gospodarstwo powinno nadal wykorzystywać energię z paneli. Jeśli nie zostanie ona wykorzystana, będzie sprzedawana do sieci po stosunkowo niskich cenach.

Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie w postaci akumulatora energii elektrycznej. Akumulator pozwala na przechowywanie energii elektrycznej w godzinach dziennych, kiedy produkcja energii elektrycznej jest największa. Następnie można ją wykorzystać po południu, kiedy jest mniej światła słonecznego, aby wytworzyć wymaganą ilość energii elektrycznej. W ten sposób systemy fotowoltaiczne nadal przynoszą zyski.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to połączenie odzysku ciepła i wentylacji mechanicznej. Dom jest wówczas odsysany ze starego i zużytego powietrza. Ciepło jest następnie wymieniane ze świeżym powietrzem poprzez sieć kanałów. Kanały są umieszczone naprzemiennie, aby szybciej przekazywać ciepło, ale też zapobiegać mieszaniu się strumieni powietrza.

System ten może odzyskać do 90% ciepła, które normalnie jest tracone podczas chłodzenia domu. Daje to ogromne oszczędności na ogrzewaniu domu.

Wpływ rekuperacji na Twoje zdrowie

Czy konieczna jest wentylacja mechaniczna? Jak najbardziej. Proces ten odbywał się grawitacyjnie przy użyciu starych okien i drzwi. Nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa jest tak precyzyjna, że naturalna wentylacja nie jest już możliwa. Konieczna jest mechaniczna wymiana powietrza, aby doprowadzić świeże powietrze do domu. Jakie są korzyści z wentylacji mechanicznej?

  • Mniej alergenów naturalnie gromadzi się w domu.
  • Bardziej dotlenione ułatwia pracę umysłową, jak i fizyczną. Domownicy nie będą odczuwać zmęczenia i nie będą cierpieć na bóle głowy.
  • Lepsza higiena snu, co przekłada się na lepszy wypoczynek nocny.
  • Filtry w rekuperatorze usuwają ze świeżego powietrza szkodliwe substancje i cząsteczki. Wentylacja mechaniczna jest zdrowsza niż otwieranie okien tylko na kilka godzin.
  • W domu nie ma przeciągów ani hałasu podczas rekuperacji, których jest znacznie więcej niż w przypadku zwykłej wentylacji.

Każdy dom powinien mieć wentylację. Rekuperacja to także oszczędność, która zwiększa komfort i energooszczędność właścicieli domów.

Zasada działania pompy ciepła

Zmiana temperatury gazu jest możliwa przy wykorzystaniu praw termodynamiki. Temperatura gazu wzrasta, gdy jest on sprężany, co ułatwia uwalnianie zmagazynowanego ciepła do atmosfery. Jest on również bardziej wydajny w pochłanianiu energii cieplnej, gdy jest rozprężony niż gdy jest sprężony. Ta zależność pozwala na przekazywanie ciepła z zimniejszego środowiska (rozprężony gaz), do cieplejszego (sprężony gaz).

Ten sposób ogrzewania jest bardzo wydajny. Energia elektryczna z sieci służy przede wszystkim do transportu energii cieplnej, a nie jej wytwarzania. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Pompa ciepła może osiągnąć wysoką sprawność (ilość zużytej energii w stosunku do wyprodukowanej energii cieplnej). Standardowe metody ogrzewania mają sprawność mniejszą niż 100%.

Przez cały rok idealna temperatura

Można by zamienić zimne i ciepłe końcówki pompy ciepła na klimatyzator. Tak jest również w rzeczywistości. Pompa ciepła i klimatyzator to to samo, ale mają przeciwne działanie. Wiele modeli posiada przełącznik, który zmienia przepływ gazu. Może być używana zarówno zimą, jak i latem jako grzejnik.

Łączenie różnych rozwiązań może pomóc Ci zyskać jeszcze więcej

Każde rozwiązanie ma swoje zalety. W dłuższej perspektywie każda technologia może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Warto zauważyć, że można osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, łącząc wszystkie te systemy.

Rekuperacja musi być w jakiś sposób częścią każdego domu. Konieczne jest, aby dom posiadał system odzyskiwania ciepła z powietrza, które zostało wyssane. Ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach może łatwo dodać 10%. W tej roli najlepiej sprawdzi się pompa ciepła.

Pozostaje tylko kwestia, jak zasilić ją energią elektryczną. Pozostaje tylko kwestia, jak dostarczyć energię elektryczną. Inwestycja w rekuperację i pompę ciepła, a także instalacje fotowoltaiczne, przyniesie Ci znaczny zwrot w ciągu roku.