Jak działa powietrzna pompa ciepła

Jesteście ciekawi, jak działają powietrzne pompy ciepła? Pompy ciepła, a zwłaszcza pompy powietrze-woda, nie są w naszym kraju zbyt powszechne. Wszystko to dlatego, że wielu naszych rodaków uważa, że pompy te nie nadają się do naszego zimnego klimatu. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne pompy sprawdzają się znakomicie. Mogą być alternatywą dla nieodnawialnych źródeł energii, takich jak gaz ziemny, jeśli są prawidłowo ustawione i mają odpowiednie parametry.

Jak działa powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła (lub pompy powietrze-woda) służą do ogrzewania systemu centralnego ogrzewania lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompa wykorzystuje powietrze atmosferyczne, które jest łatwo dostępne na całym świecie, jako swoje dolne źródło lub środowisko naturalne z pozyskiwania ciepła. Pompa powietrze-woda może zastąpić kotły gazowe, elektryczne i węglowe. Wiele powietrznych pomp ciepła może również chłodzić powietrze, działając latem jako klimatyzator. Pompy te stają się również coraz bardziej popularne w przypadku ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku wykorzystuje się wentylację wywiewną z budynku do pozyskiwania ciepła z zewnątrz. Jest to alternatywa dla odzysku ciepła lub rekuperacji.

Jak powietrzna pompa ciepła sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych? Nowoczesne modele pomp ciepła powietrze-woda, zgodnie ze swoimi parametrami, są wydajne. Produkują więcej ciepła niż zużywają energii elektrycznej w temperaturach od -15, 20, a nawet -25 stopni. Wprawdzie nie są to tak imponujące wyniki jak w przypadku pomp gruntowych czy wodnych, ale należy pamiętać, że dla przeciętnego użytkownika najważniejszym aspektem inwestycji w pompy jest ekonomia, a nie parametry techniczne czy oceny. Kolejną kwestią jest łatwość montażu. Powietrzny heatpu nie wymaga dostępu do dużej powierzchni czy dostępu do wody gruntowej. Instalacja pompy powietrznej nie wymaga niszczenia działki ani rozkopywania terenu. Montaż trwa zaledwie 1-2 dni, a koszt mieści się zazwyczaj w granicach 20-40 000 zł.

Istnieją dwa główne rodzaje powietrznej pompy ciepła. Istnieją dwa główne rodzaje powietrznych pomp ciepła: monoblokowe i typu split. Pompa typu monoblok mieści wszystkie elementy w jednej obudowie. Zawiera sprężarkę, kompresor, zawór rozprężny, wentylator, parownik, wentylator, skraplacz i pompę obiegową. Zazwyczaj montowane są na zewnątrz budynków, gdzie ciepło dostarczane jest rurami. Czasami montuje się je w pomieszczeniach, a powietrze jest zasysane i wydalane na zewnątrz. Rozwiązanie to jest jednak najczęściej stosowane w pompach o małej mocy, które służą do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pompy typu split podzielone są na dwie jednostki. Jedna jednostka znajduje się wewnątrz budynku, druga na zewnątrz. Na zewnątrz znajdują się cztery elementy: sprężarka, zawór rozprężny i wentylator, a także parownik. Skraplacz jak również pompa obiegowa znajdują się wewnątrz.

Oba rodzaje pomp mają wady i zalety. Pompy monoblokowe mają tę zaletę, że są łatwe w montażu. Ponieważ pompy te są jeszcze w fabryce, może je zainstalować każdy, kto nie posiada uprawnień w zakresie substancji kontrolowanych. W przypadku odcięcia dopływu prądu z powodu mrozu, należy zabezpieczyć przewody przed zamarznięciem środkiem przeciw zamarzaniu (najczęściej jest to roztwór glikolu). Pompy typu Split natomiast są już napełniane czynnikiem chłodniczym podczas montażu i muszą być instalowane przez wykwalifikowaną osobę. Pompy te są znacznie łatwiejsze w transporcie, a czynnik chłodniczy krąży w nich przez cały rok, więc nie ma ryzyka, że zamarzną zimą.

Czy powietrzna pompa ciepła może być zainstalowana również w domu? Decyzja ta będzie jak najbardziej uzasadniona, jeśli zostaną spełnione następujące kryteria: ocieplenie budynku musi spełniać aktualne normy oraz musi on posiadać wodne ogrzewanie płaszczyznowe lub tzw. ogrzewanie podłogowe. Drugie kryterium jest opcjonalne, ale obowiązkowe. Pompy ciepła najczęściej montowane są w nowych budynkach.

Przy montażu urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Urządzenie powinno mieć swobodny dostęp do atmosfery. Moduł zewnętrzny powinien być zamontowany na ścianie, lub umieszczony na poziomej, płaskiej powierzchni. Powinien również znajdować się w pobliżu fundamentu i po stronie nasłonecznionej. Montaż musi być wolny od przeszkód, które mogłyby uniemożliwić konserwację lub naprawę. Należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi odległości od budynku. Aby chronić urządzenie przed żywiołami, warto stworzyć zadaszenie.