Instalacja pomp ciepła i fotowoltaiki we współpracy

Wiele osób nie ma pewności, jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domu i wody podczas remontu lub budowy domu. Czy warto zastosować połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła do ogrzewania domu? Lato to najlepszy czas na wykorzystanie systemu PV, natomiast zima i jesień to miesiące o największym zapotrzebowaniu na ciepło. To tylko kilka z wielu pytań, które powinieneś sobie zadać. Warto poświęcić czas na zapoznanie się ze stale zmieniającą się ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), a w szczególności z systemem wsparcia dla urządzeń wytwarzających energię elektryczną.

Jak w pełni wykorzystać instalacje fotowoltaiczne, które najlepiej pracują latem, a zimą mają większe zużycie energii? Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest znowelizowana 22.06.2016 r. ustawa o OZE. Zawiera ona informacje o bilansowaniu energetycznym. Jest to maksymalizacja wykorzystania energii w systemie poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Art. 4. i jego podpunkty dopuszczają możliwość "oddania" nadmiaru energii wyprodukowanej z systemu PV do sieci elektroenergetycznej, a następnie "odebrania jej" w okresach, gdy występuje jej niedobór, np. w nocy. Zapis ten pozwala systemowi "oddać" zimą energię, którą wyprodukował latem w następującej proporcji:

  • 1 : 0,8 (moc systemu < 10 kW)
  • 1 : 0,77 (moc instalacji > 10kW)

Można odebrać nadwyżkę wyprodukowanej energii i zwrócić ją do sieci w ciągu roku. Ta możliwość oddania i odebrania nadwyżki wyprodukowanej energii powoduje, że pompa ciepła do centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz instalacja fotowoltaiczna staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w nowszych budynkach.

Pompa ciepła i fotowoltaika to najbardziej ekonomiczna opcja, jeśli chodzi o długoterminowe koszty. Można zaoszczędzić tysiące złotych bez konieczności uwzględniania cen paliw. Piece gazowe wymagają montażu instalacji gazowej. Uzależnia nas to od cen paliwa, które od pewnego czasu rosną. Słońce natomiast nadal dostarcza nam nieograniczoną, darmową energię.

Po zapoznaniu się z niewątpliwymi korzyściami płynącymi z połączenia instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła, czas podjąć decyzję, który rodzaj pompy będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. W domach jednorodzinnych występują dwa rodzaje pomp: pompy gruntowe oraz pompy powietrzne. Pompy powietrzne są proste i opłacalne w montażu. Montuje się je w taki sam sposób jak klimatyzator. Najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Pompy gruntowe są dobrym wyborem do ogrzewania wody użytkowej, jak również wody do centralnego ogrzewania, ze względu na ich wysoką efektywność energetyczną (COP). Należy pamiętać, że instalacja pompy gruntowej wymaga wiercenia przy użyciu ciężkiego sprzętu. Może to spowodować uszkodzenie podwórka i inne niedogodności. Dlatego warto zaplanować instalację dobrze umiejscowionej pompy gruntowej jeszcze przed budową domu. Oba rodzaje pomp ciepła mają jedną wspólną cechę: mogą być zasilane z odnawialnych źródeł energii, można je łatwo zaprogramować i mają niskie koszty eksploatacji.

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła jest opłacalne. Gwarantuje szybki zwrot inwestycji i uniezależnienie się od rosnących cen prądu, oleju i innych surowców. Jest również przyjazne dla środowiska, ponieważ eliminuje smog i walczy z globalnym ociepleniem. Dzięki temu znacznie podnosi poziom komfortu mieszkańców.