Dom zeroenergetyczny - wszystko co musisz wiedzieć

W budownictwie kładzie się duży nacisk na ekonomię i ekologię. Domy te mogą być budowane z materiałów zeroenergetycznych lub zeroenergetycznych. Są one zaprojektowane tak, aby zmniejszyć zużycie energii i promować samowystarczalność. Ma to pozytywny wpływ na środowisko (odnawialne źródła energii), ale wpływa też na kieszenie mieszkańców. Dowiedz się, które nowoczesne budynki są dostępne i jak możesz zaoszczędzić duże pieniądze.

Budynki energooszczędne

Nowoczesne technologie i precyzyjne wykonanie najbardziej newralgicznych elementów domów, zwłaszcza stolarki okiennej, pozwalają na budowanie niezwykle energooszczędnych budynków. Kierunek ten wspiera również Unia Europejska oraz poszczególne państwa na czele. Widać to w dotacjach, które są oferowane na rozwiązania związane z energią odnawialną, a także w przepisach, które zwiększyły wymagania dotyczące izolacji termicznej domów. Dlatego też coraz częściej mamy do czynienia z budynkami pasywnymi, zeroenergetycznymi czy też zeroenergetycznymi.

Dom pasywny

Te budynki są najbardziej popularne. Posiadają wysoką izolację termiczną ścian zewnętrznych. Dzięki temu w ciągu dnia energia cieplna nie jest tracona na zewnątrz. Nowoczesne rozwiązania można zastosować również w celu zmniejszenia strat energii wynikających z wentylacji i standardowej stolarki okiennej. Dzięki temu można zmniejszyć roczne zapotrzebowanie na energię cieplną (dla standardu domu) ze 120 kWh/m2 do zaledwie 15 kWh/m2. Ale, można pójść jeszcze dalej.

Dom zeroenergetyczny

Budynki zeroenergetyczne charakteryzują się mniejszym zużyciem energii pierwotnej. Tak to się przekłada na zużycie prądu. Każda 1 kWh zmierzona na liczniku jest równoważna w energii pierwotnej 3 kWh ze względu na straty podczas transportu i wytwarzania energii elektrycznej. Dom zeroenergetyczny musi oddać do sieci trzykrotną ilość energii elektrycznej, którą zużywa.

Dom zeroenergetyczny

Budynek o zerowym bilansie energetycznym jest rozwiązaniem pośrednim. Jest to budynek o zerowym bilansie energetycznym. Choć teoretycznie jest to możliwe, obecne zasady rozliczania nadwyżek energii od odbiorców nie sprzyjają takim budynkom. Rozwój akumulatorów mógłby przywrócić domy o zerowym bilansie energetycznym.

Jak zbudować budynek zeroenergetyczny

Najlepiej podjąć decyzję już na etapie rozważania inwestycji budowlanej. Dzięki temu koszt budowy budynku nie będzie znacząco wyższy od standardowych budynków mieszkalnych, a pozwoli na znaczne oszczędności w comiesięcznych rachunkach. Wystarczy zastosować kilka nowoczesnych technologii...

Wysoka izolacja termiczna

Pierwszym krokiem jest zmniejszenie zużycia energii przez budynek. Najlepiej jest budować dom w technologii pasywnej. Oznacza to, że istnieją pewne wymagania dotyczące projektu budowlanego.

  • Zastosowanie jedno- lub dwuspadowego pokrycia dachowego
  • Zastosowanie materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej
  • Rezygnacja z tarasów i ozdób tworzących mostki termiczne
  • Budowa na planie prostokąta
  • Montaż dużych okien i przeszkleń wzdłuż ściany południowej
  • Rezygnacja z okien po stronie północnej
  • Zastosowanie bardzo szczelnych ram okiennych

Budynki pasywne wymagają dużego zużycia energii, aby osiągnąć minimum 15 kWh/m2. Można również postawić na dom o zużyciu ok. 40 kWh/m2, co pozwoli na wyeliminowanie części wymagań.

Rekuperacja - odzyskanie maksymalnej ilości ciepła

Rekuperacja jest niezbędna w budynkach zeroenergetycznych. Dzięki niej można odzyskać ciepło tracone przez wentylację mechaniczną (nawet do 90%). Dzięki temu zmniejsza się ilość energii potrzebnej do ogrzewania. Wentylacja mechaniczna oznacza również, że nie ma potrzeby otwierania okien, ponieważ system rekuperacji zapewnia świeże powietrze. Zmniejsza to straty ciepła i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.

Pompa ciepła to absolutna konieczność

Pompa ciepła jest niezbędna w domach zeroenergetycznych. To, że pompy ciepła są najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania energii pierwotnej to jedno. Z 1 kWh można wyprodukować 3 kWh ciepła. Z drugiej strony , tylko energia elektryczna może być łatwo wytwarzana przez domowe systemy fotowoltaiczne . Trudno jest zbilansować zużycie energii w budynku z innymi paliwami grzewczymi.

Panele fotowoltaiczne

Ostatnią rzeczą, która będzie potrzebna jest sama elektrownia oparta na odnawialnych źródłach energii. Elektrownia ta powinna być w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną całego budynku. Jest to jednak trudne ze względu na nierównomierne wytwarzanie energii elektrycznej w ciągu roku i cykle dobowe. Budynki zeroenergetyczne również są uzależnione od energii z sieci. Muszą one po prostu oddać elektrowni tyle prądu, ile pobrały.

Domy zeroenergetyczne oferują wiele korzyści

Całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej to brak rachunków za prąd i uniknięcie skutków awarii elektrowni i przesyłu. Nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe. Jednak płacone rachunki są niższe. Możliwość rozliczania się z siecią za zużytą energię może zmniejszyć rachunki do 200 zł rocznie. Dotyczy to kwoty za przesył i konserwację.

W praktyce koszty energii są wyższe niż w przypadku standardowych domów, ale i tak niższe. Niższy koszt eksploatacji to czysty zysk dla rodziny. Oznacza również zdrowszy styl życia, który przynosi więcej radości i komfortu.