Co trzeba wiedzieć w zimie o pompach ciepła

Pompy ciepła są świetną alternatywą dla tradycyjnych technologii grzewczych. Są one ekonomiczne, wydajne i łatwe w użyciu. Wielu właścicieli pomp ciepła nie jest pewnych, jak konserwować pompę ciepła zimą. Zastanawiają się również, czy śnieg i niskie temperatury mogą spowodować uszkodzenie elementów systemu. Pokażemy Ci, jak utrzymać sprawne i bezproblemowe działanie Twojej pompy nawet przy niekorzystnych temperaturach.

Ochrona przed zimą już na etapie projektowania

Przy projektowaniu instalacji należy wziąć pod uwagę trudne zimowe warunki atmosferyczne. Najlepiej jest umieścić jednostkę zewnętrzną w miejscu, które nie będzie pokryte śniegiem. Awaria jednostki może wynikać ze zbyt małego przepływu powietrza spowodowanego nagromadzeniem śniegu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie jednostki zewnętrznej co najmniej 50 cm nad ziemią. Dzięki temu śnieg nie będzie dostawał się pomiędzy jednostkę a ziemię, tworząc przestrzeń. Ważne jest, aby zapewnić jednostce optymalny przepływ powietrza. Zapobiegnie to przedostawaniu się deszczu i śniegu do środka. Najlepiej umieścić jednostkę zewnętrzną w obszarze o dużej wilgotności, np. w pobliżu oceanu. Izolacja rur również zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem mrozu. Aby zabezpieczyć jednostkę przed deszczem, można również stworzyć bezinwazyjne zadaszenie.

Czego należy unikać.

Ważne jest, aby nie umieszczać urządzenia bezpośrednio pod dachem. Narazi to ją na zsuwający się z dachu śnieg. Jednostki nie należy umieszczać w narożnikach pomieszczeń, gdyż może to spowodować "zwarcie". Wtedy schłodzone powietrze wylotowe jest zasysane z powrotem do jednostki, powodując spadek wydajności i problemy z zamarzaniem.

Jednostka przykryta śniegiem. Jak reagować?

Jeśli opady śniegu przekroczyły wszelkie oczekiwania i jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest pokryta śniegiem, należy ją natychmiast usunąć. Nagromadzenie śniegu wokół jednostki może zablokować odprowadzanie wody, co może prowadzić do gromadzenia się lodu. Może to spowodować znaczną wydajność i uszkodzenie jednostki.

Inspekcja i regulacja to pierwsze rzeczy, które należy zrobić.

Wykwalifikowany fachowiec da nam jednak pewność, że pompa jest gotowa do zimy. Regularne przeglądy zgodne z wytycznymi producenta zapewnią prawidłową pracę i zmniejszą możliwość wystąpienia poważnych awarii. Przeglądy powinny być wykonywane co najmniej dwa razy w roku. Między każdym przeglądem odstęp powinien wynosić od 5 do 7 miesięcy. Zapewni to dobry stan techniczny urządzenia i jest warunkiem ważności gwarancji.