Rekuperacja i pompa ciepła - czy warto?

Rekuperacja z odzyskiem energii i pompa ciepła mają ze sobą wiele wspólnego. Oba rozwiązania są opłacalne i przyjazne dla środowiska. Oba mogą być stosowane razem jako uzupełnienie istniejących w budownictwie technologii. Czy można je połączyć i czy mogą przynieść konkretne zyski? Więcej dowiesz się w tym artykule.

Dom przyszłości - ekonomicznie i ekologicznie

Współczesne budownictwo można podzielić na dwa wyraźne trendy. Pierwszy z nich to ochrona środowiska i walka z globalnym ociepleniem. Odchodzi się od ogrzewania budynków paliwem stałym, czyli głównie drewnem i węglem, gdyż jest to szkodliwe dla środowiska. Drugi trend to opłacalność: zmniejszanie zapotrzebowania na ciepło lub tworzenie inteligentnych systemów, które pozwalają zaoszczędzić więcej. Są to najnowsze trendy, które wpłynęły na umeblowanie wielu domów. Trendy te są kształtowane zarówno odgórnie, jak i przez świadomość społeczną. Jak w te trendy wpisuje się pompa ciepła i rekuperator?

Pompy ciepła - korzyści i zalety

Pompa ciepła ogrzewa więcej domów i mieszkań. Działanie tego urządzenia polega na sprężeniu czynnika roboczego w celu pozyskania ciepła z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazaniu go do instalacji centralnego ogrzewania. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku klimatyzatora. Powietrzna pompa ciepła działa poprzez wzajemną wymianę źródeł ciepła. To najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • Ekologiczność. Nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Do pracy wykorzystuje energię elektryczną, która może być wytwarzana z odnawialnych źródeł energii.
  • Ekonomiczność. Jest najbardziej efektywną metodą pozyskiwania ciepła.
  • Prostota instalacji. Pompę ciepła można zainstalować niemal w każdym domu.
  • Szybki zwrot z inwestycji. Często przyjmuje się, że koszt inwestycji zwróci się w ciągu 5-7 lat.
  • Jest urządzeniem bezobsługowym. Reaguje na zapotrzebowanie na ciepło i uruchamia się automatycznie.

Rekuperacja z odzyskiem ciepła ma wiele zalet

Rekuperacja z wykorzystaniem odzysku ciepła służy do wymiany starego, stęchłego powietrza w mieszkaniu na świeże, nowe. Kiedyś proces ten był regulowany grawitacyjnie ze względu na nieszczelności okien i drzwi. Nowoczesne budownictwo wyeliminowało mostki termiczne i umożliwiło mechaniczne sterowanie wentylacją budynku.

Wraz z powietrzem z budynku ucieka również ciepło. Są to główne straty energii w nowoczesnych domach. Aby ograniczyć te straty energii, opracowano system. Rekuperatory mechaniczne działają na zasadzie ogrzewania ciepłym powietrzem powietrza wychodzącego z domu, a następnie wypuszczania go w celu ogrzania świeżego powietrza napływającego z podwórka. Specjalne wężownice zapobiegają mieszaniu się strumieni powietrza, oddalając je od siebie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

  • Zmniejszenie strat ciepła przez wentylację Niższe koszty ogrzewania domu są tym większe, im więcej ciepła jest odzyskiwane.
  • Świeże powietrze dla właścicieli domów. Dobre samopoczucie mieszkańców poprawia się dzięki usuwaniu stęchłego powietrza o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy trudno jest otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenia.
  • Oczyszczanie powietrza. W rekuperatorze znajdują się filtry powietrza, które oczyszczają powietrze z podwórka. Odfiltrowują one alergeny, szkodliwe substancje i kurz. Smog na zewnątrz nie będzie już tak dokuczliwy.
  • Cisza i brak przeciągów. Otwarte okna to najczęstsza metoda rekuperacji. Dzięki temu łatwo powstają przeciągi, które mogą szkodzić domownikom. Uchylając skrzydło okna nie tylko wpuszczasz do mieszkania hałas i zanieczyszczenia.

Współdziałanie obu rozwiązań

Te dwa rozwiązania nie są kompatybilne i trudno byłoby je połączyć. Ale jeśli przyjrzeć się bliżej rekuperacji w domu, to można ją wykorzystać również do rozprowadzania ciepła między pomieszczeniami. Rekuperator transportuje świeże powietrze do poszczególnych pomieszczeń i korytarzy. Powietrze to może być następnie dalej ogrzewane za pomocą pompy ciepła. Ten rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdza się przy temperaturze poniżej 35 stopni. Oba systemy będą ze sobą współpracować.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła i rekuperator?

Jaki jest koszt pompy ciepła? Instalacja pompy ciepła w domu o powierzchni 100m2 będzie Cię kosztować około 9000 zł. Co prawda dzięki dotacjom można znacznie obniżyć koszt inwestycji, jednak nadal jest ona dość droga. Niższe rachunki za ogrzewanie pozwolą na większy zwrot z inwestycji na przestrzeni lat. Okres zwrotu ma trwać do ośmiu lat. Żywotność urządzenia ma trwać do 30 lat. Dwadzieścia osiem lat czystego zysku zostanie wygenerowane w porównaniu do tradycyjnych źródeł ogrzewania.

odzysk mechaniczny będzie kosztował was około dwudziestu kilku tysięcy złotych. W tę cenę wliczone jest urządzenie, a także wiercenie i montaż całej instalacji zasilającej i odprowadzającej spaliny. Możesz również liczyć na dotacje, które obniżą nakład finansowy nawet o dziewięć tysięcy złotych. Zauważycie również znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania, dzięki czemu inwestycja zwróci się już po 7-12 latach. Choć rekuperator ma żywotność nawet 15 lat, to koszt położenia całej instalacji jest tylko jednorazowy.

Oba rozwiązania można uznać za inwestycje o gwarantowanym okresie zwrotu, co wynika z powyższych wyliczeń. W dłuższej perspektywie zarówno pompa ciepła, jak i urządzenie rekuperacyjne mogą być bardziej opłacalne niż tradycyjne rozwiązania. Jest to istotna zaleta tych rozwiązań, ale nie jedyna. Są one również przyjazne dla środowiska i pozytywnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Jest to doskonała inwestycja, która będzie procentować dla wszystkich.