Rodzaje pomp ciepła i różnice między nimi

Decyzja o instalacji pomp ciepła to dopiero początek. Na rynku istnieje wiele rodzajów pomp ciepła. Każdy rodzaj pompy ma swoje zalety i wady. Dlatego też trudno jest dokonać wyboru pomiędzy nimi. W tym artykule omówimy różnice pomiędzy pompami ciepła typu monoblok a pompami ciepła typu split. Dowiedz się, która z nich jest dla Ciebie korzystniejsza.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa w taki sam sposób jak domowy klimatyzator, ale z odwróconym przepływem czynnika roboczego. Ciepło jest pobierane z zewnątrz, a następnie uwalniane w domu. W obu przypadkach sprężać czynnik chłodniczy i rozszerzać go . Zmiany temperatury mogą być spowodowane przez ciśnienie . Dzięki temu energia cieplna może być pobierana z chłodniejszych miejsc i transportowana do cieplejszych.

Jest oczywiste, że głównym elementem każdej pompy ciepła, jest sprężarka. Konieczne jest również zastosowanie wymienników ciepła. Jeden z nich pobiera ciepło z atmosfery, a drugi ogrzewa wodę w celu zapewnienia centralnego ogrzewania. Inne systemy, takie jak skraplacz i parownik, zapewniają prawidłowy cykl pracy i gwarantują długotrwałą trwałość pompy ciepła.

Istnieje różnica między pompami ciepła typu monoblok a pompami ciepła typu split

Wszystkie elementy pompy ciepła mogą znajdować się w jednej obudowie. W takiej sytuacji powstają urządzenia typu monoblok. Z tej zwartej konstrukcji wyprowadzane są wyjścia dla centralnego ogrzewania lub pobór mocy. Cały proces wymiany ciepła odbywa się jednak wewnątrz.

Pompy typu split to inna sytuacja. Są one podzielone, jak sama nazwa wskazuje. Urządzenie tego typu podzielone jest na dwa zestawy, z których każdy posiada osobną obudowę. W tej części mieści się wentylator sprężarki parownika, wentylator, zawór rozprężny oraz sprężarka. Prawie wszystkie procesy fizyczne są wykonywane w tej jednostce. Jednostka wewnętrzna zawiera całą automatykę i wymiennik ciepła dla centralnego ogrzewania. Oznacza to, że pomiędzy obiema częściami muszą być zainstalowane rury, aby czynnik roboczy mógł przepływać.

Zalety i wady pomp ciepła typu split

Jakie są główne cechy pompy ciepła typu split? Jej główne zalety to:

  • Cena. Jest to tańsza opcja, co zachęca wiele osób do wyboru tego rozwiązania.
  • Odporność na niską temperaturę. Mróz nie jest szkodliwy dla gazów pompy ciepła. Niskie temperatury nie wpływają na instalację pomiędzy urządzeniami.
  • Automatyka znajduje się w domu co pozwala na prace serwisowe jak i kontrolę pracy systemu.
  • Jednostka zewnętrzna ma mniejsze rozmiary.

Rozwiązanie to ma jednak jedną poważną wadę, a mianowicie wyższe koszty eksploatacjizwiązane z koniecznością konserwacji. Dodatkowy koszt ponosi się za instalację jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Monoblokowe pompy ciepła: Zalety i wady

Wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Eliminuje to konieczność częstych przeglądów urządzenia i pozwala na przepływ gazu bez konieczności stosowania dodatkowych rur. Łatwiej jest również wygłuszyć pompę . Dzięki temu jest ona cichsza i bardziej stabilna. Jest tańsza od pompy dzielonej na dwie jednostki, ale zapewnia taką samą wydajność.

Tego typu urządzenie ma jeden problem. Instalacja centralnego ogrzewania, która najczęściej jest napełniana wodą i uruchamiana częściowo na zewnątrz budynków, jest narażona na niskie temperatury . Przepływ zostanie zatrzymany, jeśli wody będzie wystarczająco dużo. Urządzenia mogą zostać łatwo uszkodzone przez objętość lodu. Ważne jest, aby zabezpieczyć urządzenia przed mrozem. Można to zrobić za pomocą izolacji termicznej. Jednak bardziej niezawodne jest zalanie instalacji za pomocą roztworu glikolu. Mieszanki te posiadają atest i nie spowodują uszkodzenia elementów. Ich temperatura zamarzania jest jednak znacznie niższa.

Która pompa jest najlepsza?

Zarówno pompy monoblokowe, jak i pompy dzielone mają swoje mocne, jak i słabe strony. Każda z nich sprawdzi się lepiej w konkretnej sytuacji. Pompy typu split mają niższą inwestycję początkową. Jest to szczególnie ważne, jeśli dysponujemy mniejszym budżetem na ogrzewanie. Pompy monoblokowe mają mniej awarii, ale wymagają zalania instalacji centralnego ogrzewania roztworem glikolu. Dlatego to rozwiązanie jest bardziej popularne w krajach o cieplejszym klimacie, gdzie duże mrozy prawie nie występują.