Jak serwisować pompę ciepła

Regularne serwisowanie sprzętu jest niezbędne, aby utrzymać jego sprawność i wydajność. Regularne serwisowanie powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego pracownika. Ważne jest, aby ustalić, kto powinien wykonywać takie serwisowanie i jak często będzie ono wykonywane.

Kiedy powinien nastąpić serwis pompy ciepła?

W gwarancji znajdą Państwo szczegóły dotyczące serwisowania pompy przynajmniej raz na dwa lata. Pierwsza wizyta powinna odbyć się około roku po instalacji. Jeśli gwarancja jest na dłuższy czas, serwisowanie może być wymagane co roku.

Jeśli nie ma wymagań gwarancyjnych, to jak często zaleca się taki serwis? Eksperci zalecają, aby serwis wykonywać co roku, przed sezonem grzewczym. Dzięki temu zwiększy się efektywność i wydajność pompy ciepła.

Kto może serwisować pompę ciepła?

Pierwsze uruchomienie pompy ciepła oraz jej serwisowanie często wiąże się z uzupełnieniem czynnika roboczego. Zadanie to należy pozostawić przedstawicielowi producenta, lub innemu autoryzowanemu serwisantowi. Wiele osób polega na usługach i wiedzy zwykłych fachowców. W takich przypadkach należy pamiętać, że musi on posiadać uprawnienia f-gazowe.

Lepiej zdać się na sprawdzonych i doświadczonych serwisantów, którzy zapewnią pełną sprawność i nieprzerwaną pracę pompy ciepła. Na stronie producenta znajduje się lista autoryzowanych serwisantów.

Sprawdzić pompę ciepła

Do podstawowych czynności przeglądu należy:

  • Przegląd układu dolnego źródła pompy ciepła Wymiennik ciepła znajduje się na zewnątrz. Ważne jest monitorowanie ciśnienia gazów roboczych, które nie powinno być zbyt niskie.
  • Kontrola systemu górnego źródła pompy ciepła, znajdującego się w jednostce wewnętrznej. Potencjalne zagrożenia mogą stwarzać nieszczelności w tym systemie.
  • Kontrola obiegu chłodniczego jest kluczowa dla sprawnego działania zarówno pompy ciepła, jak i całego systemu.
  • Kontrola automatyki. Poprawność ustawień. Prawidłowa praca pompy ciepła nie jest gwarantowana przez działanie każdego elementu. System grzewczy ulegnie awarii, jeśli ustawienia temperatury nie będą prawidłowe.

Na dokładny przebieg przeglądu wpływa wiele innych czynników. Wszystko zależy od używanego modelu pompy ciepła. Niektóre są bardziej skomplikowane od innych, inne mają prostszą konstrukcję. Serwis pompy typu split będzie się różnił od serwisu pompy typu monoblok.

Po sprawdzeniu pompy ciepła, technik wystawi protokół. Protokół ten może być wysłany elektronicznie lub w formie papierowej na adres e-mail. Zapewnia to historię wszystkich prac wykonanych przy pompie. Informacje te są również przydatne w przyszłej konserwacji.

Koszty serwisu pompy ciepła

Serwisant może pobrać opłatę w wysokości około 500 złotych w zależności od zakresu prac i modelu pompy. Czasami jednak koszt może wzrosnąć nawet do 1000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty dojazdu. Zaniedbane usługi mogą być droższe - ostateczna naprawa pompy ciepła przekroczy koszt takich usług na przestrzeni wielu, wielu lat.

Autodiagnostyka - Nie czekaj aż pompa ulegnie awarii!

Konserwacja pomp jest niezbędna, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom i awariom. Czasami jednak uszkodzenia mogą wystąpić nawet po odejściu technika. W takim przypadku nie należy czekać z ponowną kontrolą urządzenia.

Należy dokładnie obserwować pracę pompy ciepła, aby wcześnie wykryć wszelkie oznaki awarii. Wszelkie nietypowe odgłosy lub zmniejszona wydajność powinny zostać podniesione. Producenci mogą nawet oferować specjalne urządzenia, które mogą odczytywać komunikaty o błędach. Urządzenia te mogą być używane do odczytywania komunikatów o błędach i można uzyskać informacje w autoryzowanym centrum serwisowym.

W takich przypadkach najlepiej jest wezwać technika, aby zdiagnozować problem i dokonać niezbędnych napraw. Upewnij się, że Twoja pompa ciepła jest odpowiednio konserwowana, aby zapewnić jej jak najdłuższą żywotność.