Jak przygotować dom do instalacji pompy ciepła

Jak przygotować dom do instalacji pompy ciepła? Modernizacja może być wymagającym okresem dla kotłowni, ponieważ większość elementów (kocioł i bojler, pompy, zawory itp.) jest już nieużywana. Złom jest najlepszym rozwiązaniem. Modernizacje wykonywane przez Nas są jak najbardziej dokładne. Wszystkie zdejmowane części wymieniamy na nowe. Dzięki temu mamy pewność, że pompa ciepła i cały system są sprawne.

Pokój

Jeśli modernizacja jest z kotła, który ma podajnik, to miejsce nie jest problemem, ponieważ pompa i akcesoria często zajmują mniej miejsca niż kocioł.

Zazwyczaj przestrzeń potrzebna do takiej modernizacji będzie wynosiła od 2m2 do 3m2.

Jeśli modernizacja jest z kotła gazowego, zawsze skonsultujemy z klientem przestrzeń, aby ustalić, czy wszystko się zmieści. Jak wspomniano, należy zarezerwować co najmniej 2m2.

Ważne jest, aby zlokalizować jednostkę zewnętrzną jak najbliżej kotłowni. Znacznie ułatwia to montaż i ogranicza konieczność przeróbek.

Najczęściej pomieszczenie po instalacji będzie składało się z 3 części: jednostki wewnętrznej wiszącej na ścianie, zasobnika ciepłej wody użytkowej (kotła), bufora/złącza, jeśli są w nim grzejniki.

Instalacja elektryczna

Moc przyłączeniowa

Krytyczną kwestią w domach modernizowanych jest zasilanie elektryczne. Pompa będzie działać tylko wtedy, gdy będzie wystarczająca moc. Minimalny bezpiecznik wymagany dla budynku to 25A. Prąd musi być co najmniej 3 fazowy.

Proszę sprawdzić, jakie jest zasilanie remontowanego budynku.

Przewód

Nie ma znaczenia czy pompa jest jedno- czy trójfazowa. Nadal trzeba doprowadzić do kotłowni przewód 5 żyłowy. Wystarczający przewód powinien mieć 5x4mm dla domów większych niż 300m2. Przewód powinien wystawać 2m ze ściany i być zwinięty na wysokości 1,5m nad podłogą. Przewód nie powinien być zakończony żadną wtyczką ani gniazdem.

Wykonanie takiego przewodu jest możliwe przez elektryka, który ma doświadczenie z nowoczesnymi budynkami i rozumie instalację. Jeśli nie jest to możliwe poprowadzimy przewód od rozdzielni do kotłowni. Możemy naliczyć dodatkową opłatę, jeśli przewód będzie dłuższy niż 5 mb.

Czy trzeba wcześniej zdemontować kotłownię

Przed naszym przyjazdem możesz zdemontować kocioł i wyposażenie kotłowni (pompy obiegowe kotła, mieszacze itp.). Można również odświeżyć pomieszczenie po instalacji pompy ciepła.

Jeśli klient nie ma możliwości demontażu możemy odłączyć taki kocioł, bojler, czy urządzenia, a następnie odstawić je na miejsce. Nie ma jednak czasu na odświeżenie pomieszczenia.

Podłączenie do kotła, w którym nastąpiło cofnięcie płomienia

Pozostawienie kotła jest złym pomysłem, dlatego zawsze dążymy do jego usunięcia. Pompa ciepła powinna być jedynym źródłem ciepła w budynku. Kotły powinny być usunięte jak najszybciej. W skrajnych okolicznościach można pozostawić kocioł, ale nie jest to zalecane. Dobrze dobrana pompa ciepła ogrzeje Twój dom niezależnie od tego czy na zewnątrz jest -5 stopni Celsjusza, 10 stopni Celsjusza czy -20 stopni Celsjusza.

Kominek z płaszczem wodnym

W kalkulacji ceny musimy uwzględnić kominek, który jest zainstalowany w domu. Podłączenie musi być na systemie otwartym, a pompa musi pracować na systemie zamkniętym. Czasami będziemy musieli dodać wymiennik płytowy lub bufor z wężownicą elektryczną.

Taki kominek będzie podłączony tylko do systemu grzewczego budynku. Nie podłączamy go do podgrzewania wody użytkowej. Podłączenie go do systemu grzewczego może nie być dobrym pomysłem, jeśli był rzadko używany.

Fundament dla pompy ciepła

Większość jednostek zewnętrznych ma mniej więcej takie same wymiary, więc dla większości pomp ciepła (oprócz Zubadana, Mitsubishi Power Inverter i Panasonic serii SQC super quiet) można przygotować płytę o wymiarach 100x50cm. Betonowy fundament tej wielkości powinien mieć 80cm głębokości. Gotowa elewacja powinna być oddalona od fundamentu o około 25-35cm. Fundament powinien być umieszczony w górnej części gruntu.

Aby zapobiec kondensacji (kapaniu wody z jednostki zewnętrznej), najlepiej jest wziąć rurę o średnicy 75mm i doprowadzić ją do środka. Rura powinna być pionowo obniżona do 80 cm, aby kondensacja nie zamarzała na zboczu. Następnie rura powinna być podłączona do systemu kanalizacyjnego.

Ważne jest również zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią. Beton, który nie został zabezpieczony przed wodą będzie zamarzał i kapał, dlatego należy go zaizolować.

Nie ma znaczenia, z której strony budynku wykonamy fundament, ponieważ pompa będzie pracować tylko w nocy na niskiej taryfie. Ważne jest jednak, aby odległość między jednostką wewnętrzną a agregatem wewnętrznym była niewielka, najlepiej do 7 m po rurach. Zmniejsza to straty przesyłu, temperatury i ciśnienia.