Najczęstsze mity dotyczące pomp ciepła

Nierzadko zdarza się, że pompa ciepła jest instalowana jako główne źródło ogrzewania budynku. Wiele osób decyduje się na instalację pomp ciepła, dzięki wsparciu lokalnych i krajowych programów. Na zewnątrz pojawia się wiele negatywnych głosów, często opartych na powtarzanych mitach i nieprawdach. My dziś obalimy siedem tych największych mitów, które są powtarzane przez przeciwników tego rozwiązania.

Pompa ciepła robi dużo hałasu

Pompy ciepła działają w podobny sposób jak klimatyzacja. Wiele osób, które korzystały z przenośnych klimatyzatorów, ma zastrzeżenia co do poziomu hałasu. Chociaż to zastrzeżenie jest słuszne, pomija ono ważną różnicę: w przypadku pompy ciepła jednostka główna znajduje się na zewnątrz.

Zatwierdzone na rynku jednostki muszą również spełniać obowiązujące wytyczne, w tym poziom hałasu. Nowoczesna technologia, zwłaszcza w zakresie wentylatorów, umożliwia spełnienie coraz bardziej rygorystycznych wymagań w tym zakresie. Pompy ciepła wydają odgłosy podobne do pracy lodówki w domu.

Tylko nowe budynki mogą korzystać z pompy ciepła

Wiele osób uważa, że pompy ciepła nadają się tylko do nowszych domów. Takie budynki wymagają mniej energii. Pompy ciepła mogą być stosowane w starszych budynkach, a także tych, które zostały wyremontowane, do ogrzewania budynku.

Najlepiej w tej roli sprawdzają się modele typu split. Jednostka główna umieszczona jest na zewnątrz, natomiast drugi wymiennik ciepła znajduje się wewnątrz budynku. Często jest to połączone z dmuchawą (pompy typu powietrze-powietrze). Ingerencja w budynek jest w tym przypadku minimalna.

Pompa ciepła nie będzie działać w czasie mroźnej zimy.

Istnieje realna obawa, że pompa ciepła może nie działać przy dużych mrozach. Ciepło jest pozyskiwane z powietrza zewnętrznego. Faktem jest, że wydajność urządzenia będzie spadać wraz ze spadkiem temperatury. Pompa może w końcu przestać pobierać energię cieplną. Dlaczego teoretycznie?

Dopiero mrozy poniżej -20C mogą spowodować problemy z pompą ciepła, która jest przeznaczona do domu jednorodzinnego. Obecnie trudno sobie wyobrazić takie temperatury w Polsce. Ze względu na globalne ocieplenie i szybki wzrost średnich temperatur, tak srogie zimy raczej nie wrócą w najbliższym czasie. Pompy ciepła mogą być jednak wyposażone w grzałki elektryczne, które umożliwiają pracę urządzenia nawet przy niskich temperaturach.

Pompa ciepła nie będzie współpracować z grzejnikami

Temperatura wyjściowa pompy ciepła może być dostosowana do ogrzewania podłogowego (około 30-40degC) lub grzejników (około 65degC). Pompa ciepła może być stosowana z prawie każdym systemem centralnego ogrzewania.

Istnieją dobre powody, aby unikać pomp ciepła przy ogrzewaniu grzejnikami. Takie połączenie jest mniej wydajne niż ogrzewanie podłogowe. Ważne jest, aby ocenić opłacalność stosowania pompy ciepła w takich przypadkach. Ta kombinacja może być nadal dobrym pomysłem, jeśli masz panel fotowoltaiczny.

Nie jest łatwo inwestować w nowe technologie.

W nowych technologiach zawsze zdarzają się porażki i niedopracowania. Pompy ciepła to rozwiązanie, które było rozwijane przez ponad 40 lat. Należy pamiętać, że pompy ciepła działają dokładnie tak samo jak klimatyzatory, które są bardzo popularne na całym globie.

Pompa ciepła jest przydatna tylko w zimie

Nowoczesne pompy ciepła doskonale nadają się do ogrzewania domu zimą, wiosną i późną jesienią. Wiele urządzeń posiada specjalny przełącznik, który odwraca ich działanie. Dzięki takiemu ustawieniu pompa ciepła może działać jak klimatyzator i chłodzi letnie dni.

Taka instalacja jest idealna do całorocznego użytkowania i czyni ją bardziej ekonomiczną.

Nie daj się zwieść szumowi wokół pomp ciepła!

Na temat pomp ciepła krąży wiele mitów i niesprawdzonych informacji. Nie warto się na nich opierać. Rozmowa z naszymi pracownikami okaże się bardziej wiarygodna, ponieważ posiadają oni nie tylko dużą wiedzę, ale również wieloletnie doświadczenie z tego typu urządzeniami. Będą w stanie wskazać zalety i wady każdego z rozwiązań oraz polecić, jak najlepiej wykorzystać ogrzewanie domu. Zadzwoń do nas i przekonaj się sam. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.