Jak prawidłowo serwisować pompę ciepła

Pompa ciepła jest bezobsługowa. Nie wymaga ona konserwacji. Po zainstalowaniu pompy ciepła, powinna ona działać samodzielnie. Ale pompy ciepła nie są doskonałe. Wiele komponentów może z czasem stać się mniej wydajne i ostatecznie nie działać prawidłowo. Regularne serwisowanie jest ważne, aby przedłużyć żywotność pompy ciepła. Dowiedz się, jak często powinieneś zaprosić kogoś do swojego domu, aby serwisować pompę ciepła i jak to zrobi.

Czy serwisowanie pompy ciepła jest konieczne?

System grzewczy jest praktycznie bezobsługowy . Można go włączyć i zaprogramować po zainstalowaniu. Pompa ciepła może wtedy pracować przez wiele dziesięcioleci bez żadnych problemów. Można natknąć się na osoby, które uważają, że taki sprzęt jest bezużyteczny.

Zadaniem serwisantów jest nie tylko wymiana uszkodzonych elementów, ale także naprawa tych, które mogą zawieść w przyszłości. Rzadko zdarza się, aby jakikolwiek element pompy uległ awarii. Są jeszcze inne elementy, które mogą wpływać na działanie systemu. Zazwyczaj są one związane z systemem grzewczym, lub dolnym źródłem ciepła.

Producenci często podają główny powód zatrudnienia serwisanta na bieżąco. W warunkach gwarancji będą określone wymagania dotyczące serwisowania.

Na czym polega serwis pomp ciepła?

Serwisant upewnia się, że instalacja działa prawidłowo. Skutkuje to mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Na czym polega typowy przegląd?

Należy sprawdzić działanie pompy ciepła

Najpierw technik sprawdza działanie każdego elementu pompy ciepła. Sprawdza również zużycie filtrów. Są to niektóre z zadań, które powinien obejmować typowy przegląd techniczny:

  • Sprawdzenie układu chłodniczego pod kątem ewentualnych wycieków.
  • Sprawdzić ciśnienie w układach chłodniczych, grzewczych i dolnego źródła.
  • Sprawdzić wilgotność czynnika chłodniczego
  • Sprawdź stan filtrów
  • Sprawdzić, czy połączenia elektryczne są prawidłowo osadzone.
  • Test czujników
  • Sprawdź skrzynkę bezpieczników.
  • Kontrola naczyń przeponowych z boku instalacji centralnego ogrzewania
  • Czyszczenie parownika pompy powietrze-woda

Pompa powinna pracować najlepiej, jeśli wszystkie elementy i parametry są w dobrym porządku. Nie zawsze jest to prawdą.

Optymalizacja pracy pompy

Sprawność systemu pompy ciepła jest również sprawdzana przez serwisanta. Ma on wpływ na wydajność urządzenia i zużycie prądu. W razie potrzeby może on zoptymalizować pracę pompy. Polega to na zmianie ustawień w oprogramowaniu.

Często zdarza się, że trzeba zmodyfikować program operacyjny. Zmiany te są dość powszechne w nowym budownictwie. Stabilizacja nowo wzniesionych ścian trwa kilka lat. W tym okresie pompa będzie pracować na nieco wyższym poziomie mocy. Z czasem można skorygować ustawienia.

Historia błędów pompy ciepła dostarcza wielu informacji. Informacje te są przechowywane w sterowniku. Pozwala ona technikowi lepiej zrozumieć działanie systemu. Poważne awarie są również zapisywane w tym pliku. Jednak w momencie ich wystąpienia urządzenie automatycznie się wyłącza, aby uniknąć kosztownych napraw.

Protokół konserwacji pompy ciepła

W protokole konserwacji należy wyszczególnić wszystkie wykonane prace. Określone zostaną zalecenia producenta oraz to, które komponenty powinny zostać poddane kontroli. Jest to ważne, ponieważ wpływa na gwarancję na pompę ciepła, więc serwisant musi wziąć to pod uwagę.

W protokole można wyróżnić trzy części. Pierwsza część opisuje ogólne prace konserwacyjne i kontrolne . Druga część opisuje przegląd i konserwację technologii chłodzenia. Ostatnia część podsumowuje konserwację systemu grzewczego, który jest zasilany przez pompę ciepła.

O ile warunek jest spełniony, serwisant musi napisać również inny dokument. Książka konserwacji musi być prowadzona, jeśli urządzenie wymaga co najmniej 3 kg czynnika chłodniczego. Wynika to z prawa unijnego, które zostało wprowadzone w 2006 roku.

Jak często potrzebny jest serwis pompy ciepła?

Pompy ciepła powinny być serwisowane raz w roku. Najlepiej wezwać technika jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Masz jeszcze dużo czasu na naprawę ewentualnych uszkodzeń.

Aby mieć pewność, że usługa zostanie wykonana prawidłowo i że gwarancja zostanie zachowana, najlepiej zwrócić się do serwisanta autoryzowanego przez producenta. Nie jest to jednak konieczność. Można umówić się na wizytę z osobą niezwiązaną z żadną marką. Warto zaufać serwisantom, którzy mają duże doświadczenie i są dobrze wyszkoleni. Taki serwis to świetne miejsce na pomoc w nagłych wypadkach.

Twoja pompa ciepła powinna działać jak najlepiej

Awarii pompy ciepła zapobiega regularna konserwacja. Urządzenie to jest całkowicie bezobsługowe i może pracować bez problemów przez wiele dziesięcioleci.

Przeglądy pozwalają na utrzymanie optymalnego poziomu pracy pompy. Dzięki sprawdzeniu parametrów temperatury i układu chłodzenia oraz kontroli filtrów, pompa może pracować na najwyższym poziomie. Zmiany programu mogą być wymagane w przypadku zmiany zewnętrznej (szczególnie w nowym budownictwie, gdzie ściany dopiero się stabilizują). Dzięki temu uzyskujemy system o najwyższej sprawności, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej. Regularna konserwacja może przynieść wymierne korzyści.

Wymagania gwarancyjne producenta są najbardziej przekonującym powodem do zatrudniania serwisantów. Ważne jest, aby serwisant odwiedzał Twój dom przynajmniej raz w roku, aby nie dopuścić do jego utraty. Ta zasada jest ważna.