Jak przygotować się do zakupu i montażu pompy ciepła

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszą opcją ogrzewania domu. Nie ma w tym również nic dziwnego. Są to urządzenia bardzo wydajne i energooszczędne. Dofinansowanie w postaci dotacji może znacznie obniżyć koszt takiej instalacji. Jak przygotować się do zakupu pompy ciepła?

Po pierwsze, wybierz najlepszą firmę

Ważne jest, aby zastanowić się, z którą firmą podpiszesz umowę. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę te aspekty przy wyborze najlepszego instalatora.

  • Uzyskanie zgody producenta na montaż lub serwis danej pompy ciepła
  • Musisz mieć uprawnienia do pracy z energią elektryczną i przygotować projekt.
  • Jego odpowiedzi są odzwierciedleniem jego wiedzy i doświadczenia.
  • Wiadomości od znajomych i opinie w sieci
  • Przed przedstawieniem najlepszego rozwiązania, przeprowadzamy inspekcję na miejscu w budynku.
  • Gwarancja instalacji pompy ciepła
  • Duże portfolio instalacji zostało wcześniej wykonane.

Odpowiedni fachowiec pomoże Ci wybrać odpowiednią pompę dla Ciebie. Jednostka, która jest zbyt mała nie będzie w stanie wytrzymać ujemnych temperatur, podczas gdy ta, która jest zbyt duża może zużywać więcej energii elektrycznej. Błędy nielicencjonowanego fachowca mogą prowadzić do kosztownych napraw, utraty gwarancji, częstych awarii i szybszego zużycia.

Przygotuj swój budynek do instalacji pompy ciepła

Dobrym pomysłem jest, aby pompy ciepła przed montażem zostały sprawdzone. Dotyczy to przede wszystkim parametrów budynku. Jeśli te parametry nie zostaną sprawdzone na początku, ewentualne problemy pojawią się później, po poniesieniu dużej części kosztów.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić przyłącze energetyczne. W umowie musi być zawarta maksymalna moc, która pozwoli na pracę pompy ciepła nawet przy dużych mrozach. To właśnie wtedy ogrzewanie będzie najbardziej krytyczne. Zabezpieczenie zasilania mogłoby się wyłączyć, gdyby moc była zbyt niska. Uniemożliwiłoby to normalne ogrzewanie budynku. Pompa ciepła podczas rozruchu może pobierać nieco mniej energii niż podczas normalnej pracy.

Instalacja elektryczna domu powinna być dostosowana do podłączonego urządzenia. Dotyczy to głównie zabezpieczeń zapewnianych przez skrzynkę rozdzielczą oraz grubości przewodów.

Należy sprawdzić, jak duży hałas wytwarza jednostka zewnętrzna. Nie może on przekraczać 50 decybeli w ciągu dnia i 40 decybeli w nocy dla małych powierzchni.

Na koniec można włączyć pompę ciepła

Profesjonalista po udanej instalacji powinien zrobić coś więcej. Ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planem. Aby wyeliminować ewentualne wycieki czynnika roboczego z pompy ciepła, należy wykonać test szczelności pompy ciepła.

Ostatnim krokiem jest uruchomienie pompy. Najlepiej, aby pompa została uruchomiona przez instalatora. Obejmuje to skonfigurowanie wszystkich ustawień i przetestowanie każdej funkcji. Teraz można już w pełni cieszyć się nowym systemem grzewczym w swoim domu.