Czy pompa ciepła do ciepłej wody jest logiczna?

Czy możliwe jest ogrzewanie wody użytkowej za pomocą pompy ciepła? Takie rozwiązanie można zastosować w wielu różnych sytuacjach. Co jest kluczem do opłacalności takiego połączenia? Czy warto zainwestować w pompę ciepła do CWU? Sprawdź poniższy film, aby się tego dowiedzieć.

Rozwiązania dla ciepłej wody użytkowej, które sprawdzają się latem

Produkcja ciepłej wody jest efektem ubocznym ogrzewania domu zimą. Dotyczy to zwłaszcza kotłów na paliwa stałe. Lato to już zupełnie inna historia. Można wtedy całkowicie wyłączyć ogrzewanie, aby nie generowało ono ciepłej wody dla domowników. Jak dostarczyć ciepłą wodę do takiej sytuacji?

  • Najczęstszą opcją jest zastosowanie grzałki elektrycznej. Podgrzewa on wodę w zbiorniku w ciepłe dni. Wspomaga również ogrzewanie wiosną i jesienią, kiedy nie zawsze jest ono maksymalnie wydajne.
  • Przed powstaniem paneli fotowoltaicznych wiele osób posiadało kolektory słoneczne. Były to baterie zasilane energią słoneczną, które ogrzewały wodę za pomocą energii słonecznej. Jest to ciekawe rozwiązanie, ale nie działa idealnie. Może dostarczać mniej lub więcej ciepła, w zależności od pory dnia i pogody. Najgorszy czas to poranek, kiedy słońce jeszcze nie nagrzało urządzenia. Spowoduje to, że zbiornik z wodą będzie powoli tracił większość energii cieplnej.
  • Można zainstalować pompę ciepła, która jest dostępna przez cały rok. Urządzenie to pobiera energię cieplną z zewnątrz, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Chociaż grzałki elektryczne są nadal preferowanym wyborem dla ciepłej wody, większość ludzi zwraca się teraz do pomp ciepła.

Właściwy zbiornik wody

Instalacja solarna może produkować rano mniej ciepłej wody, ale w słoneczne popołudnia więcej energii cieplnej. Zbiornik CWU musi wtedy odebrać tę energię cieplną. Takie rozwiązanie wymaga większych zbiorników niż jest to konieczne do codziennej eksploatacji.

Istnieje wiele modeli, które dostarczane są z własnym zbiornikiem dla pomp ciepła. Takie rozwiązanie znacznie upraszcza instalację i użytkowanie pompy ciepła. W przypadku remontów zbiornik może być już zamontowany. Wystarczy zakupić powietrzne źródło heatpu o odpowiedniej pojemności.

Wydajność pompy ciepła

Sprawność pompy ciepła jest wyższa w okresie letnim. Dzieje się tak dlatego, że pompa ciepła pracuje w niższej temperaturze niż źródło energii. Oznacza to, że podgrzewanie wody nie będzie wymagało dużego zużycia energii elektrycznej. Podgrzanie 200 litrów wody z 10 do 55 stopni C przy temperaturze 7 stopni C zajmie około sześciu i ćwierć godziny. Czas ten zostanie jednak skrócony do niespełna trzech godzin, ponieważ temperatura na zewnątrz wynosi już 35 stopni Celsjusza.

Pojawiają się pytania o wydajność pompy ciepła zimą. Należy wziąć pod uwagę znaczne wydłużenie czasu nagrzewania. Nowoczesne pompy ciepła do c.w.u. posiadają dodatkową grzałkę, która pozwala na podgrzewanie wody użytkowej nawet podczas zimowych mrozów.

Czy zastosowanie pompy ciepła do podgrzewania wody to dobry pomysł?

Pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej wydaje się świetnym pomysłem latem. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera. W takich przypadkach konieczna może być dodatkowa grzałka elektryczna lub ciepła woda może być dostarczana przez kocioł na paliwo stałe. Bojler może być wykorzystywany tylko zimą i w sezonie grzewczym. Szybciej podgrzewa wodę i osiąga wyższe temperatury. Maksymalna temperatura 55 stopni Celsjusza nie jest już możliwa. Woda może być podgrzewana do 70 stopni Celsjusza.

Kocioł nie działa latem, wiosną i jesienią. Na te pory roku warto zainwestować w pompę ciepła. Pompa ciepła będzie nie tylko bardziej wydajna ze względu na wysokie temperatury panujące na zewnątrz, ale będzie też lepszym rozwiązaniem niż grzałka elektryczna czy kolektory słoneczne.