Jak zniwelować hałas pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne jako opłacalna i ekologiczna metoda ogrzewania domów. Musimy pamiętać, że rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Główną wadą powietrznych pomp ciepła jest ich hałas. Ważne jest, aby zrozumieć, czym jest dźwięk z perspektywy fizycznej, aby go zredukować.

Dźwięk to po prostu fala akustyczna rozchodząca się w ośrodku sprężystym (może to być ciało stałe, ciecz lub gaz) oraz wywołane przez nią wrażenia słuchowe. Częstotliwość fali dźwiękowej jest wyrażana w Hz (hercach), co oznacza, ile cykli przechodzi fala na minutę. Przeciętny człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16Hz do 20 000Hz (20kZ-20 kiloherców). Moc dźwięku i ciśnienie akustyczne wyrażane są w decybelach (decybelach). Dźwięk, który ma określoną częstotliwość i dużą moc akustyczną oraz ciśnienie akustyczne, określa się mianem hałasu.

Dźwięk wytwarzany przez powietrzne pompy ciepła mieści się w przedziale 40-60dB. Choć nie jest to głośny huk, może być denerwujący dla sąsiadów i mieszkańców, jeśli jednostka zewnętrzna nie jest umieszczona w odpowiednim miejscu. Jaką pompę wybrać? I gdzie ją umieścić, aby nie była uciążliwa? Zwróć uwagę na etykietę energetyczną, która zawiera informacje o generowanej mocy akustycznej. Etykiety te muszą być umieszczone na każdej pompie ciepła, ponieważ wymagają tego przepisy. Sprężarka, wentylator i parownik to główne źródła hałasu pompy ciepła.

Warto wiedzieć, że ciche pompy często mają duży wentylator i parownik. A niska prędkość obrotowa oznacza mniejszy hałas. Możemy też umieścić sprężarkę wewnątrz obudowy wyposażonej w wibroizolator, który tłumi wytwarzane przez nią drgania. Trzecią rzeczą, którą musimy zrobić jest wybór najlepszej lokalizacji dla naszej jednostki zewnętrznej pompy.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników podczas wykonywania tego zadania. Musimy wziąć pod uwagę hałas generowany przez tę jednostkę. Wibracje i hałas generowany przez jednostkę będą większe, jeśli będzie ona otoczona ścianami. Należy unikać umieszczania go w narożnikach, między ścianami lub w niszach.

Ważne jest, aby nie umieszczać urządzenia w pobliżu okien lub w bliskim sąsiedztwie pomieszczeń sypialnych. Hałas może powodować zakłócenia w nocy. Można również zmniejszyć hałas pompy ciepła, sadząc w pobliżu krzewy. Należy zachować bezpieczną odległość od wylotu powietrza, aby pompa mogła prawidłowo funkcjonować, a rośliny nie uległy zahamowaniu.