Który system grzewczy jest lepszy: pompy ciepła czy inne systemy grzewcze?

Do ogrzewania domu można wykorzystać różne systemy grzewcze. Wybór pomiędzy tymi paliwami może mieć ogromne konsekwencje. Po pierwsze, ogrzewanie i media energetyczne mogą kosztować nawet 40% domowych płatności. Na tym obszarze można znacznie zaoszczędzić. Instalacja grzewcza może wymagać przestrzeni, a nawet osobnych pomieszczeń (skład węgla, kotłownia). Jaki system grzewczy najlepiej sprawdzi się w polskich warunkach?

Najpopularniejszy system grzewczy

W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych, ekologicznych i ekonomicznych sposobów na ogrzewanie budynku. Dokonanie właściwego wyboru może być trudne. Możliwe jest szybkie porównanie korzyści i wad każdego rozwiązania grzewczego i określenie, która opcja grzewcza będzie działać najlepiej dla konkretnego budynku. Jakie paliwa można dziś wykorzystać do ogrzewania?

  • Węgiel. Jest on cały czas bardzo popularny. Koszt jednej tony rośnie ze względu na zwiększony nacisk na ochronę środowiska i walkę z globalnym ociepleniem.
  • Drewno. W wielu gospodarstwach domowych nadal używa się pieców na drewno. Rozwój pieców węglowych skutecznie wyeliminował potrzebę stosowania systemów grzewczych, w których spalano drewno.
  • Olej opałowy. Paliwa ropopochodne mogą mieć również zmienne ceny i są silnie uzależnione od wydarzeń, nawet w odległych rejonach świata.
  • Gaz ziemny. Był on do niedawna najlepszym paliwem dla Europy. Sieć gazowa w Polsce rozrosła się z tego powodu. Jednak nie wszystkie domy mają dostęp do tego paliwa i nie jest ono chętnie wybierane.
  • Energia elektryczna. Jest to uniwersalny nośnik i najbardziej stabilny cenowo. Prąd jest potrzebny nie tylko do ogrzewania, ale zasila też wiele urządzeń w domach, biurach i fabrykach. Sieć energetyczna jest dobrze rozwinięta i dostępna w całym kraju.

Przy ogrzewaniu domu ważne jest, aby wziąć pod uwagę koszt i dostępność paliwa. Ale, ważne jest również, aby rozważyć wydajność i niedogodności systemu grzewczego. Jakie są korzyści i wady każdego z rozwiązań?

Piece na ekogroszek

Wiele lat temu bardzo popularne były automatyczne piecyki z podajnikiem. Były one o wiele wygodniejsze od dawnych pieców, nie wymagały stałego nadzoru i dokładania węgla. Sterowniki pozwalały na zmniejszenie zużycia opału. Idealnie nadają się do centralnego ogrzewania, zwłaszcza w połączeniu ze starymi piecami.

Piec natomiast jest dużym urządzeniem i wymaga wydzielonego miejsca. Wymaga również magazynowania węgla, który często potrzebny jest w dużych ilościach. Wynika to z wysokich kosztów węgla w zimie i konieczności magazynowania od lata na cały okres grzewczy. Przyszła cena takiego pieca również może być wysoka ze względu na nieefektywność w polskich kopalniach i politykę UE. Piec ten nie jest polecany do nowoczesnych budynków.

Kotły gazowe

Kondensacyjne kotły gazowe oferują wiele korzyści. Są proste i przyjazne dla środowiska, gaz jest najmniej szkodliwym paliwem kopalnym. Nowoczesne konstrukcje są również wydajne, ze sprawnością bliską 100%. Oznacza to, że cała energia z paliwa jest wykorzystywana do ogrzewania budynku.

Rozwiązanie to ma jednak wadę: niską dostępność w Polsce sieci gazowej. Nawet w bliskiej odległości od dużych miast, w wielu miejscowościach nie można podłączyć się do źródła tego paliwa. Wielu właścicieli może zniechęcić się do stosowania kotłów gazowych ze względu na możliwość wybuchu ulatniającego się gazu.

Ogrzewanie elektryczne

Klasyczne grzejniki elektryczne to dobry wybór do ogrzewania domu, ponieważ energia elektryczna jest zarówno najbardziej stabilnym paliwem, jak i najbardziej przystępnym cenowo. Do ogrzewania zimnych pomieszczeń, grzejniki elektryczne są świetnym wyborem. To rozwiązanie ma wydajność prawie 100 procent, ale ogrzanie całego domu będzie Cię kosztować sporo pieniędzy.

Pompa ciepła

Pompa ciepła może być złotym środkiem. osiąga wartość do 400% pod względem sprawności, czyli stosunku energii otrzymanej do energii zużytej. Nie jest to sprzeczne z prawami fizyki, gdyż energia elektryczna nie jest zamieniana na ciepło. Prąd służy do transportu czynnika roboczego, który pobiera energię cieplną (np. z powietrza na zewnątrz) z powrotem do wyższego źródła (budynku). Dzięki wyższej sprawności koszt eksploatacji budynku znacznie spada. Jest to najbardziej opłacalny sposób ogrzewania domu.

Czy ogrzewanie elektryczne to przyszłość ogrzewania?

Jest to możliwe, jeśli do jego realizacji zastosuje się pompy ciepła. Zwłaszcza w połączeniu z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami. Panel fotowoltaiczny pozwalana uzyskanie energii elektrycznej po znacznie niższej cenie (biorąc pod uwagę zwrot z inwestycji), natomiast ogrzewanie podłogowe pozwala na magazynowanie ciepła w ciągu dnia, a następnie wykorzystanie go w nocy, kiedy panele nie produkują prądu.

Nowoczesne projekty budynków również sprzyjają pompom ciepła. Ich izolacyjność termiczna jest coraz większa. Niskie zapotrzebowanie na ciepło w domach pasywnych lub zeroenergetycznych. Piece, które trzeba konserwować, aby nie wygasły, stają się droższe w eksploatacji w takim otoczeniu, zwłaszcza w okresach przejściowych (jesień/wiosna). Dlatego pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne .