Czy posiadanie ogrzewania podłogowego i pompy ciepła to dobre połączenie?

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w ogrzewaniu domów. Można je stosować z każdym systemem grzewczym. Niektóre rozwiązania sprawdzą się lepiej niż inne ze względu na źródło ciepła. Jak można wykorzystać potencjał powietrznej pompy ciepła? Czy ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł?

Jak działa pompa ciepła?

Warto przyjrzeć się, jak działa pompa ciepła, aby określić, który system grzewczy będzie najbardziej efektywny. Polega on na dostarczaniu ciepła z góry i z dołu. Źródłem ciepła jest dom, natomiast źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne. Choć różnica temperatur między nimi jest niewielka, można ją zwiększyć poprzez sprężenie nośników energii cieplnej.

Sprężenie nośnika, którym najczęściej jest powietrze, podnosi jego temperaturę, dzięki czemu energia może zostać przekazana do instalacji centralnego ogrzewania. Następnie nośnik jest rozciągany, co obniża jego temperaturę zgodnie z zasadami termodynamiki. Taki stan pozwoli na pobranie energii cieplnej z otoczenia, np. powietrza na zewnątrz.

Różnicę temperatur można wytworzyć poprzez zmianę ciśnienia. Działanie to jest jednak ograniczone. Temperatura instalacji centralnego ogrzewania będzie rosła, co spowoduje spowolnienie wymiany ciepła.

Co to właściwie oznacza? Powietrzna pompa ciepła może pracować przy temperaturze 35 stopni i jest wysoce wydajna i opłacalna. Jeśli chcesz osiągnąć wyższą temperaturę na wylocie, będziesz musiał wydobyć więcej energii cieplnej. Wydajność całego procesu zaczyna szybko spadać. W takich przypadkach oszczędności są minimalne, natomiast ogrzanie całego domu stanowi problem.

Różne rodzaje ogrzewania

Ważne jest, aby zastanowić się, które systemy grzewcze będą działać najlepiej w temperaturze do 35 stopni, a które nie. Jakie systemy grzewcze są dostępne dla domów?

  • Najczęściej spotykany system centralnego ogrzewania to taki, który opiera się na grzejnikach. Gorąca woda jest rozprowadzana do radiatorów w każdym pomieszczeniu. Gorące powierzchnie grzejników przekazują ciepło do powietrza. Grzejniki mają bardzo małą powierzchnię w stosunku do pomieszczenia. Jest to tzw. ogrzewanie punktowe. Aby zapewnić ciepło wewnątrz, muszą być nagrzane do wyższej temperatury. Nie jest to najlepsza opcja dla użytkowników pomp ciepła.
  • Ogrzewanie podłogowe. Ta metoda ogrzewania staje się coraz bardziej popularna. Wężownica znajdująca się pod podłogą rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi. W tym przypadku zalecana jest maksymalna temperatura wyjściowa 35 stopni, aby podłoga nie nagrzewała się zbytnio i nie utrudniała poruszania się.
  • Istnieją też inne systemy powierzchniowe. Można umieścić wężownicę w ścianach lub sufitach, ale jest to rzadziej spotykane. Nie są tu wymagane wysokie temperatury wyjściowe ze względu na dużą powierzchnię.
  • Jest to ciekawe rozwiązanie, które można zastosować również przy rekuperacji mechanicznej. Pomieszczenie jest ogrzewane przez ogrzane powietrze. Możliwe jest również jego ogrzewanie za pomocą pomp ciepła.

System grzejnikowy jest najczęściej spotykanym sposobem ogrzewania. Jest też najczęściej stosowany w starszych budynkach.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

To połączenie jest najbardziej polecane w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. Zapewni ono komfortową dystrybucję ciepła w całym mieszkaniu oraz wysoką wydajność. Daje też wiele innych korzyści:

  • Większość ciepła tracona jest przez stopy, więc ogrzewanie podłogowe jest najbardziej wydajne, jeśli chodzi o odczuwanie zimna przez ludzi.
  • Ciepłe powietrze unosi się do góry dzięki sile grawitacji, co pozwala na prawidłową cyrkulację.
  • Nie ma gorących i zimnych punktów, ponieważ ciepło jest równomiernie rozprowadzane. Komfort zwiększa fakt, że temperatura w pomieszczeniu jest jednolita.
  • Równomierne unoszenie się ciepłej wody zapobiega powstawaniu wirów, w przeciwieństwie do tych, które powodują grzejniki. Ten rodzaj ruchu powietrza może zbierać alergeny i kurz, które mogą być szkodliwe dla alergików.

Wiele osób wymienia grzejniki na pompy ciepła w swoich domach, aby zwiększyć wydajność i komfort.

Czy pompa ciepła jest kompatybilna tylko z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej współpracuje z wydajnością powietrznej pompy ciepła. Jednak, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Wężownica musi być ułożona pod podłogą. Może to prowadzić do znacznych kosztów. Dodatkowy koszt instalacji pompy ciepła może być dość kosztowny.

Ogrzewanie domu może odbywać się również za pomocą istniejących systemów. Do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń można wykorzystać nawiewniki, co jest dobrą alternatywą dla grzejników.